تبلیغات
جوشکاری - آزمون های غیر مخرب NON – DESTRACTIVE TESTING

جوشکاری

 آزمون های غیر مخرب NON – DESTRACTIVE TESTING
 آزمون های جوشکاری

آزمون های جوشکاری  به دو دسته تقسیم می شوند:
1)آزمون غیر مخرب NON – DESTRACTIVE TESTING
2) ازمون های مخرب DESTRACTIVE TESTING

 

1 ) آزمون های غیر مخرب NON – DESTRACTIVE TESTING

هدف از این آزمایش تشخیص عیوب مختلف جوش می باشد (عیوب سطحی و عمقی ) بدون اینکه قطعه جوش داده شده غیر قابل استفاده شود ، و شامل روش های زیر می باشد :
1-1آزمون بازرسی چشمی VT
2-1 آزمون ذرات نافذ PT
3-1 آزمون ذرات مغناطیسی MT
4-1 آزمون امواج فراصوتی UT
5-1 آزمون رادیو گرافی RT
6-1 آزمون جریان های گردابی در خط تولید ET

 

1-1آزمون بازرسی چشمی VT

اولین مرحله در آزمایش یک قطعه ، بازرسی چشمی است که معمولی ترین و کم هزینه ترین و کاربردی ترین آزمایش در سازه های فلزی محسوب می شود . بازرسی توسط فردی که دارای تجربه زیاد و همراه داشتن حضور ذهن و اطلاعات و دانش زیاد از جوش و دارای دید قوی و ورزیده باشد انجام می شود و لوازمی که در بازرسی چشمی معمولا به کار می رود لوازمی مثل چراغ قوه ذره بین و گیج کمبرج است و در  این آزمایش عیوب بزرگ و سطحی و عیوبی که با چشم قابل نمایان است.
معایبی که در بازرسی چشمی قابل کشف هستند عبارتند از : پهنا و ارتفاع و ناهمواری گرده جوش ، موجهای گرده جوش ، کافی بودن اندازه جوش ، تحدب و تقعر گرده جوش ، سر رفتگی ، زیر برش (UNDER CUT )   سوختگی کناره جوش ، ترکهای سطحی ، سوختگی و عدم همترازی  و ...

2-1 آزمون ذرات نافذ PT
تست مایع نافذ ، یکی از روشهای آزمایش غیر مخرب است که موجب آشکارسازی عیوب سطحی می شود و لذا تست مایع نافذ روشی است که در جهت پیدا کردن ناپیوستگی های سطحی به کار برده می شود. عموما همه مواد ( به جز مواد با سطح متخلخل ) را می توان به وسیله این روش و به طور معمول تست نمود.
بطور خلاصه ، روش انجام این تست به صورت ذیل است :
ابتدا مایع نافذ بر روی سطح قطعه اعمال می شود. سپس بعد از گذشت مدت زمان معینی ، مایع نافذ اعمال شده از سطح پاک می شود و ماده ظاهر کننده بر روی سطح اعمال می شود. بعد از مدت زمان معین ، مایع نافذ نفوذ کرده در ناپیوستگی های سطحی بیرون کشیده شده و علائم کاملا مشخص را در روی سطح آشکار می کند.
با استفاده از این روش می توان عیوبی از قبیل ترکها ، حفرات گازی و درزهای به سطح رسیده را آشکار نمود.
حال به طور خلاصه مراحل تست مایع نافذ را بررسی می کنیم :
1- آماده سازی سطح
سطح تست را باید کاملا تمیز نمود و هر گونه عوامل مزاحم و زائد از قبیل آلودگیها ، چربیها، گریس و روغن ، جرقه جوش ، پوسته اکسیدی و ... را باید از سطح پاک کرد که این کار را می توان با کهنه آغشته به مواد پاک کننده و یا در صورت نیاز به وسیله برس سیمی یا سنگ جت و یا سندبلاس انجام داد.
2- اعمال مایع نافذ
بعد از مرحله تمیزکاری سطحی ، باید مایع نافذ را برروی سطح اعمال نمود که این عمل را با توجه به امکانات و یا شرایط قطعه می توان بوسیله اسپری کردن ، غوطه وری قطعه در مخزن نافذ و یا به وسیله فرچه رنگ انجام داد.
3 – پاک کردن نافذ اضافی
بعد از گذشتن زمان معین ( معمولا بین 5 تا 30 دقیقه ) که بستگی به شرایط سطحی و حساسیت قطعه دارد ، باید سطح را از مایع نافذ اضافی پاک کرد که این عمل را عموما با پارچه آغشته به محلول پاک کننده که توسط شرکت سازنده نافذ توصیه می شود و یا آغشته به آب ( برای نافذ پاک شونده با آب ) باید به دقت انجام داد ولی باید توجه کرد که از اعمال محلول پاک کننده به طورمستقیم بر روی سطح تست خودداری شود چون احتمال خروج مایع نافذ از درزها و ناپیوستگی های سطحی وجود دارد. و در این صورت آشکارسازی عیب مختل می شود. رنگ یک ماده نافذ عموما قرمز است.
4 - اعمال ماده ظاهر کننده بر روی سطح
این ماده عموما از ذرات شبیه گچ به طور خشک و یا محلول در این ماده نفتی تشکیل شده و طبق خاصیت اسمز ( موئینگی ) موجود بیرون کشیدن مایعات نافذ از درزها و ناپیوستگیها می شود. ( رنگ این ماده عموما سفید است ) و لذا علائم حاصل از عیوب ( رنگ قرمز ) در این زمینه سفید ( ماده ظاهر کننده ) آشکار می شود و با وضوح خوبی قابل روئیت می شود.
5 – بازرسی
باید توجه داشت که عملیات بازرسی را بعد از گذشت زمان معین ( معمولا 15 تا 30 دقیقه ) انجام داد تا از خروج مایع نافذ از درزها توسط ظاهرکننده اطمینان حاصل شود.
کاربرد : در صنایع لوله سازی ، خودرو، کشتی سازی وبازرسی فنی و ....
3-1 آزمون ذرات مغناطیسی MT

از این روش می توان برای یافتن عیوب سطحی و یا نزدیک به سطح در قطعات فرومغناطیسی استفاده نمود. در این تکنیک تمام یا بخشی از قطعه مغناطیس شده و فلوی مغناطیسی از داخل قطعه عبور داده می شود. هر گاه عیبی در سطح یا نزدیکی سطح قطعه وجود داشته باشد باعث نشت فلوی مغناطیسی در قطعه می گردد و نتیجتا باعث به وجود آمدن دو قطب S,N می گردد. که با پاشیدن ذرات ریز فرومغناطیسی مانند اکسید آهن آغشته به مواد فلروسنت بر روی سطح قطعه می توان ترک را زیر نور ماوراء بنفش مشاهده نمود.  
مغناطیس کردن به وسیله کابل (MAGNETIZATION by cable):
گاهی اوقات ابعاد قطعات به اندازه ای بزرگ است که امکان استفاده از کویل امکان پذیر نیست. وقتی این مسئله اتفاق می افتد یک سیم مسی عایق شده ( روپوش دار) را میتوان برای ایجاد میدان مغناطیسی در ماده استفاده کرد. در این روش سیم (کابل) را به دور قطعه می چرخانیم ( شبیه کویل ) تا یک میدان طولی در قطعه ایجاد شود.

استفاده از روش پراد (Use of prod method):
پراد وسیله ای است که با استفاده از عبور جریان از میله های مسی موجب ایجاد یک میدان مغناطیسی موضعی می شود . ( (Local magnetize
بطور کلی با روش پراد بیشترین قدرت آشکارسازی برای عیوب موازی خط جوش وجود دارد.
روش یوک (Yoke):
یوک قطعه ای است فلزی و U شکل با یک سیم پیچ پیچیده شده دور آن که جریان را از خود عبور می دهد. هنگامی که کویل حامل جریان شود در امتداد قطعه یوک ، یک میدان مغناطیسی طولی در قطعه تست ایجاد می شود. در میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط یوک میدان مغناطیسی خارجی می تواند ذرات آهن را به شدت جذب کند و جهت بررسی عیوب سطحی به کار می رود. اگر ذرات آهن در میدان میان دو قطب یوک اعمال شود. علائم عیوب سطحی را به آسانی می توان مشاهده نمود.
جریان متناوب یکی از مناسبترین جریانهای الکتریکی است که موارد مصرف روزمره دارد به همین دلیل از آن استفاده زیادی به منظور منبعی برای تست ذرات مغناطیسی می باشد.
 
ذرات (Particles ):
ذرات مورد استفاده در تست MT از موادی که به دقت از لحاظ مغناطیس شوندگی ، شکل و قابلیت نفوذپذیری انتخاب شده اند می باشند. این ذرات، مغناطیس باقی مانده را در خود نگه نمی دارند. این ذرات از براده های تراش کاری هم کوچکترند و در حقیقت این ذرات شبیه پودر می باشند . ذرات بر مبنای روشهای استفاده آنها به دو گروه خشک و تر طبقه بندی می شوند.
ذرات مغناطیسی توسط نشت میدان مغناطیسی جذب می شوند و تجمع ذرات در محل عیب و نشت میدان می توان موجب آشکار شدن علائم عیب شود .
در روش فلروسنت از لامپ UV ( ماوراء بنفش ) که دارای نور مرئی می باشند و به آن نور سیاه نیزگفته می شود استفاده می گردد. پس عملیات تست به وسیله روش فلروسنت در نور مرئی انجام پذیر نیست.
ذرات مغناطیسی باید دارای قابلیت نفوذپذیری زیاد باشند تا اطمینان از این که جذب این ذرات توسط میدانهای ضعیف هم صورت می گیرد حاصل شود و همچنین باید این ذرات قابلیت نگهداری کم داشته باشند تا مغناطیس باقیمانده در آن کم باشد و این مواد باید بلافاصله بعد از قطع میدان برطرف شوند البته اگر جذب نشتی میدان نشوند.
تست ذرات مغناطیسی شامل هفت مرحله اصلی می باشد که این مراحل به ترتیب شامل :
1- آماده سازی سطح قطعه
2- برقرار کردن یک میدان دایروی در قطعه
3- بازرسی برای علائم عیوب طولی
4- برقرار کردن یک میدان طولی در قطعه
5- بازرسی برای علائم حاصل از عیوب عرضی
6- مغناطیس زدایی
7- تمیز کردن کامل سطح قطعه از مواد تست
کاربرد : در صنایع لوله سازی ، خودرو ، فورجینگ ، هوافضا ، کشتی سازی ، بازرسی فنی و غیره و ...


4-1 آزمون امواج فراصوتی UT
در این روش امواج مافوق صوت با فرکانسهای بالا به درون قطعه فرستاده می شوند. این امواج در مواد ( قطعات ) با دانه بندی ریز می توانند مسافت زیادی را طی کنند. فرکانس مورد استفاده بین 0.1 تا 25 مگا هرتز می باشد. سرعت صوت در جامدات معمولا بین 1000 تا 6000 متر بر ثانیه می باشد. به این ترتیب طول موج صوت مورد استفاده می تواند بین 0.1 تا 10 میلی متر باشد. تکنیک کار معمولا بدین صورت است که با قرار دادن پراب بر روی قطعه کا ر امواج صوتی به درون آن فرستاده می شود که در صورت وجود عیب در داخل قطعه ( به علت تغییر امپدانس ) موجب انعکاس بخشی کل امواج می گردد. پالس فرستاده شده انعکاسات بر روی صفحه CRT نمایش داده می شود و با کالیبره نمودن صفحه CRTبر حسب یک پالس مرجع که معمولا انعکاس از دیوار پشت قطعه و یا سطح منعکس کننده می باشد می توان فاصله عیب از سطح قطعه را مشخص نمود. در این روش که به روش A اسکن موسوم است اطلاعات دریافتی به صورت پالس می باشد که از روی محل پالس روی صفحه نمایشگر و ارتفاع و شکل آن پالس می توان به موقعیت ، اندازه و ماهیت عیب پی برد البته با تکنیکهای دیگر که به B,C اسکن موسوم است می توان اطلاعات دو بعدی و تصویر از سطح مقطع را به دست آورد که اغلب در تستهای دقیق و پیچیده مورد استفاده قرار می گیرد .
کاربرد : در صنایع لوله سازی ، هوافضا ، کشتی سازی و غیره .........

5-1 آزمون رادیو گرافی RT

پرتو نگاری یکی از روش های آزمایشات غیر مخرب می باشد که نوع و محل عیوب داخلی و بسیار ریز (میکروسکوپی) جوش را نشان می دهد . در این روش از دو نوع  پرتو نگاری X یا گاما مورد استفاده قرار می گیرد . اشعه گاما بخاطر طول موج کوتاه خود می تواند در ضخامت های نسبتا زیادی از مواد نفوذ کند ، در ضمن زمان تابش اشعه گاما نسبت به اشعه X  بسیار طولانی تر می باشد . در آزمایش پرتو نگاری از فیلم و بصورت نگاتیو از جوش عکس گرفته می شود
 روش کار :
در حین عکس برداری فیلم در یک طرف و منبع پرتو زا در سمت دیگر قطعه قرار می گیرد . پرتو رادیویی در ضخامت فلز نفوذ کرده و پس از عبو از این ضخامت لکه ای را بر روی فیام ایجاد می کند .
میزان جذب پرتو های رادیویی توسط مواد مختلف متفاوت است . نفوذ گل ، حفره گازی ، ترک ها ، بریدگی کناره جوش و قسمت های نفوذ ناقص جوش ، تراکم کمتری نسبت به فولاد سالم دارند. بنابراین در حوالی این قسمت ها پرتو بیشتری به سطح فیلم می رسد و عیوب فلز جوش ، بصورت لکه های تاریکی بر روی فیلم ثبت می شوند . در این شیوه تست ، حضور معایب مختلف در فلز جوش و فلز پایه را مشخص و اندازه و محل قرار گرفتن و شکل آنها را روی فیلم ثبت می کند.
حداکثر تا 75 میلی متر را می تواند تست نمود .
کاربرد : در صنایع لوله سازی ، هوافضا ، کشتی سازی و غیره و جا هایی که حساسیت زیادی وجود دارد.
نوجه : در هنگام پرتو نگاری نباید به محل اجرای تست نزدیک شود و ات چند ساعت پس از پرتو نگاری از ورود افراد به محل تست بایستی جلو گیری کرد

نظرات() 
serve la ricetta per il viagra
جمعه 24 خرداد 1398 01:05 ق.ظ

Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it's driving me crazy so any help is very much appreciated.
http://www.mindywenderfitness.com/fitness/turbo-fire/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 06:45 ق.ظ
スーパーコピーブランド専門店,ブランドコピー激安販売!
http://evergreenecoresort.com/03/
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 03:06 ب.ظ
スーパーコピーブランドバッグ?アクセなど、即日配達OKのアイテムもあります 品揃え9,000を誇るブランドスーパーコピー
http://a2ethics.org/case-competition
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 03:04 ب.ظ
ロレックス/ブライトリング/ウブロ等ブランド入荷情報をご紹介します。送料無料安心/3年品質保証のして買ってくださ
http://www.centrumkb.pl/kontakt/
یکشنبه 18 فروردین 1398 09:35 ق.ظ
超人気ブランドコピー 代引き,スーパーコピーブランド 代引き
http://www.siv-marsens.ch/node/154
شنبه 17 فروردین 1398 09:47 ق.ظ
ブランド靴コピー,ブランドメンズ靴コピーの日本最大級ブランド メンズスニーカー人気通販店
chocolate
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 07:53 ق.ظ
Very soon this website will be famous among all blogging viewers, due to it's pleasant articles
How do you get Achilles tendonitis?
جمعه 13 مرداد 1396 12:16 ب.ظ
Amazing things here. I'm very happy to look your article.
Thanks a lot and I'm taking a look forward to contact you.
Will you please drop me a e-mail?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :